مانیتورینگ ارتعاشات

مانیتورینگ ارتعاشات (Vibration Monitoring) :
ارتعاش یا لرزش (Vibration) میزان جابجایی یک تجهیز نسبت به وضعیت سکون و پایدار خود گفته می شود.
تقریبا در تمامی صنایع تجهیزات متحرکی وجود دارند که دارای حرکت دوار می باشند. موتور های الکتریکی، توربین های بخار و گاز، پمپ ها ، کمپرسور ها و حتی فن های تهویه تجهیراتی هستند که با سرعت بسیار بالایی دوران می کنند. هنگامی که ارتعاشات این تجهیزات از حد مجاز تعیین شده توسط شرکت سازنده بالاتر رود، این امکان وجود دارد که به خود تجهیز و سایر تجهیزات کوپل شده به آن آسیب های جدی وارد گردد. لذا اندازه گیری و مانیتورینگ ارتعاشات تجهیز های در حال دوران امری بسیار مهم و حیاتی می باشد.
اندازه گیری ارتعاشات توسط یک پراب مجاورتی که در همسایگی قطعه در حال دوران نصب می شود، انجام می گیرد. به این پراب در صنعت به اصلاح پیکاپ یا Eddy probe می گویند. خروجی این پراب ها از نوع سیگنال الکتریکی ولتاژی و در مقیاس میلی ولت می باشد.

اندازه گیری ارتعاشات بسته به نوع تجهیز در سه حالت کلی انجام می گیرد.

  1. شعاعی (Radial): اندازه گیری ارتعاشات مربوط به شعاع یک شفت دوار را اندازه گیری شعاعی ارتعاش می گویند. این پارامتر که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است بر حسب میکرون اندازه گیری می شود. حساسیت یک پیکاب ارتعاش سنج شعاعی در حدود 50 میلی ولت بر میلی متر می باشد که مقدار دقیق آن را میتوان از کاتالوگ کمپانی سازنده استخراج نمود.
  2. سرعتی (Velocity): معمولا برای اندازه گیری میزان ارتعاشات بدنه تجهیز از اندازه گیری سرعت (یا همان جابجایی در واحد زمان) انجام می گیرد. حساسیت این پیکاب ها در حدود 500 میلی ولت بر اینچ بر ثانیه می باشد.
  3. 3. شتابی (Acceleration): پیکاب های شتابی نیز برای اندازه گیری میزان ارتعاشات بدنه تجهیز مورد استفاده قرار می گیرند که از حساسیت بسیار بالاتری برخوردار هستند و نقاط با حساسیت بالاتر مورد نصب خواهند شد. حساسیت این پیکاب ها در حدود 00 میلی ولت بر اینچ بر ثانیه می باشد.

خروجی این پیکاب ها به یک درایور (ماژول تقویت کننده) متصل شده و به یک سیگنال استاندارد تبدیل شده و به اتاق کنترل هدایت می شوند.

Comments (2)

If some one needs to be updated with newest technologies after
that he must be go to see this website and be up to date everyday.

Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Leave a comment