دیافراگم سیل

دیافراگم سیل (Diaphragm Seal) و نکات مربوط به انتخاب آن:
برای جلوگیری از تماس مستقیم سیال های چسبنده، خورنده و یا دما بالا با تجهیزات اندازه گیری فشار (شامل گیج، ترانسمیتر و یا سوئیچ فشار) از دیافراگم سیل استفاده می شود.
این تجهیز به عنوان واسط بین گیج فشار و خط (یا مخزن) قرار گیرد و فشار را بدون عبور سیال انتقال می دهد.
فشار ناشی از سیال به ورق دیافراگمی وارد شده و توسط روغن پیشت دیافراگم به مکانیزم گیج انتقال می یابد. دقت استاندارد دیافراگم سیل ها بین 0.5 تا درصد می باشد و می بایست با دقت گیج جمع شود.
حداقل و حداکثر دمای کاری 45- و 340 درجه سلیسوس می باشد. محدوده دمای کاری فرآیند می بایست توسط کاربر مشخص شود چرا که روغن داخل دیافراگم بر اساس عملکرد مناسب در این محدوده مشخص می شود.
از آنجایی که دیافراگم سیل ها بین گیج فشار و خط (یا مخزن) قرار می گیرند لذا می بایست سایز و نوع اتصال آنها به درستی انتخاب شود.
کانکشن دیافراگم سیل ها به سمت گیج (Instrument Connection) معمولا از نوع رزوه ایی و با سایز 4/ و / اینچ  بوده و به سمت فرآیند (Process Connection)  نیز از نوع Flange ،  Thread یا Clamp و در سایز های مختلف می باشد.
نکته مهم دیگر انتخاب جنس متریال مناسب برای نواحی در تماس با سیال می باشد. در دیافراگم های رزوه ای قسمت پایینی بدنه دیافراگم سیل (به سمت فرآیند) + ورق دیافراگم و در دیافراگم های فلنجی قسمت Raised Face فلنج + ورق دیافراگم در نظر گرفته می شود.
انتخاب متریال Wetted Parts بر اساس خورندگی سیال و دمای آن انجام می گیرد که می توانند استیل ضد زنگ 304 یا 36 ،  Monel ، Hastelloy ، PTFE، Tantalum و … باشد.
مزیت دیگر استفاده از دیافراگم سیل امکان ریموت کردن گیج فشار در مواقعی است که کاربر نسبت به محول نصب گیج  دید مناسبی ندارد با اینکه می خواهد فشار چند نقطه را روی تابلویی به صورت همزمان با هم مقایسه کند.

Leave a comment